Jak pielęgnować zniszczone włosy?

Słońce, wolne rodniki, zanieczyszczenie powietrza, wysuszające kosmetyki i wiele, wiele innych. To wszystko może niszczyć twoje włosy i podrażniać skórę głowy. Sprawdź, jak pielęgnować uszkodzone pasemka i jak zregenerować rozdwojone końcówki.

wlosy.jpgZasada pierwsza: olejek kosmetyczny

Olej kosmetyczny nakładaj przed każdym myciem głowy. Kosmetyk zabezpieczy przed wysuszającymi składnikami niektórych szamponów, zapobiegnie puszeniu i elektryzowaniu się włosów oraz plątaniu i powstawaniu kołtunów. Co więcej, olejek zastosowany przed myciem głowy nawilży, odżywi i wygładzi włosy. Sprawi, że będą miękkie, sprężyste i podatne na układanie. Na kilka godzin przed myciem głowy nanieś olejek dobrany do porowatości twoich pasemek, a następnie zapleć warkocz lub zrób koczek. Pamiętaj, aby głowę dokładnie umyć, a włosy pozostawić do wyschnięcia.

Zasada druga: łagodny szampon  i odżywka

Jeżeli twoje włosy są zniszczone, wysuszone i osłabione, nie stosuj produktów z silnie działającymi składnikami myjącymi lub detergentami. Wystarczy, że umyjesz je łagodnym szamponem dla dzieci lub delikatną odżywką. Pamiętaj, że włosy mogą być uszkodzone na końcach, a przetłuszczające się na głowie. W takim wypadku do pielęgnacji skalpu wykorzystaj dwa kosmetyki. Składniki takie jak SLS i silikony mogą poważnie zaszkodzić twoim pasemkom i skórze głowy. Dobrym rozwiązaniem będzie wypróbowanie kosmetyków opartych na naturalnych składnikach.

Zasada trzecia: zimna woda i delikatne wycieranie

Jeżeli chcesz, aby twoje włosy były gładkie i lśniące, to umyj je w zimnej wodzie. W ten sposób domkniesz łuski włosowe, a pasemka będą wyglądały na zdrowsze i suche. Wysoka temperatura wody rozchyla łuski włosów, wysusza i osłabia pasemka. Pamiętaj też, że mocne pocieranie pasemek i skóry głowy przynosi negatywne skutki. Stosowanie szorstkich ręczników może uszkodzić strukturę włosów. Do odsączania wody używaj papierowych ręczników lub bawełnianej bluzki.

Zasada czwarta: serum silikonowe

Jak się okazuje silikony nie są takie złe. Oczywiście, jeśli stosujesz je z głową. Zabezpieczają włosy przed detergentami, wysoką temperaturą, promieniowaniem UV i innymi szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Co zapewniają silikony? Dzięki nim włosy są wygładzone, nabłyszczone i miękkie. Ale pamiętaj: jeżeli zastosujesz zbyt dużo produktu z takimi składnikami, możesz obciążyć włosy i spowodować, że szybciej będą się przetłuszczały.