Cel: zdrowe włosy. Jak o nie zadbać?

wlosy.jpgPiękne włosy to marzenie każdej kobiety. Uparcie je zapuszczamy, a potem… nie zdajemy sobie sprawy, jak często niezamierzenie im szkodzimy. Jeśli chcesz cieszyć się długimi i zadbanym włosami, przeczytaj garść poniższych porad.

  1. Zawsze masuj skórę głowy podczas mycia i rozczesuj dokładnie włosy przed spaniem.
  2. Do pielęgnacji włosów używaj zawsze preparatów dobranych do rodzaju twoich włosów. Nie kupuj odżywki do włosów tylko dlatego, że poleciła ci ją koleżanka. Czytaj uważnie skład kosmetyków i informacje na opakowaniu.
  3. Twoje włosy będą ci wdzięczne, jeśli chemiczne preparaty obfitujące w pochodne ropy naftowej, SLS, SLES wymienisz na naturalne, delikatne produkty. Nie zakłócają one procesów zachodzących na skórze głowy i nie działają komedogennie.
  4. Staraj się unikać złych alkoholi w kosmetykach do włosów. Mogą one wysuszać kosmyki i skórę głowy, uczulać i rozchylać łuski włosów, czyli zwiększać ich porowatość. Szczególnie szkodliwe są krótkołańcuchowe, jednowodorotlenowe alkohole typu alcohol denat, benzyl alcohol, ethyl alcohol.
  5. Unikaj wymyślnych fryzur, których ułożenie wymaga tapirowania, szarpania, ciasnych upięć. Osłabiasz wówczas zarówno włosy na całej długości, jak i ich cebulki.
  6. Włosy nie lubią wysokich temperatur. Staraj się suszyć je chłodnym nawiewem z suszarki, nie stosuj prostownicy ani gorącej lokówki.
  7. Zbadaj porowatość swoich włosów. Jest to jedno z głównych kryteriów określających kondycję i „stan zdrowia” włosów. Im bardziej zniszczone masz włosy, tym wyższa ich porowatość.
  8. Sięgnij po naturalne olejki do włosów. Nie jest prawdą, że oleje przeciążają lub przetłuszczają włosy. Dobrze dobrany olejek (odpowiedni do porowatości włosów) potrafi zdziałać cuda. Wybieraj olejki naturalne lub takie mieszanki, które nadają się do olejowania głowy, nie tylko włosów.
  9. Co 6 – 8 tygodni podcinaj końcówki włosów. Dzięki temu unikniesz wysuszenia, rozdwajania i niszczenia końców.
  10. Ogranicz w miarę możliwości ilość używanych produktów do stylizacji włosów. Lakiery, żele czy gumy modelujące bardzo niszczą włosy.